Każdego roku w Polsce powstają tysiące dokumentów o charakterze polityk publicznych. Strategie, programy, projekty, zarządzenia, regulaminy… niektóre z nich mają charakter obligatoryjny – m.in. program przeciwdziałania przemocy w rodzinie, program współpracy z organizacjami pozarządowymi. Stanowią wyraz dążeń jakiejś wspólnoty lub instytucji. Powinny być narzędziem zmiany. Część z nich trafia na półki lub głęboko do szuflad. Niektóre powstają w zaciszu gabinetów, są pisane nocami przez kierowników instytucji odpowiadających za ich tworzenie. Czasem zleca się ich napisanie podmiotom zewnętrznym.
W FKD proponujemy spojrzenie na tworzone we wspólnotach samorządowych dokumenty nie jako cele, ale sposoby na osiągnięcie celu, którym jest zbudowanie wielosektorowego, różnorodnego środowiska osób zaangażowanych w rozwój danej społeczności.
Prowadzimy partycypacyjne procesy tworzenia polityk publicznych włączając osoby w nich uczestniczące w prace nad diagnozą, opartym na niej planowaniu i operacjonalizacji planów, prowadzeniu konsultacji i wreszcie wdrażaniu przygotowanych dokumentów. Pomagamy w planowaniu całego procesu, prowadzeniu poszczególnych jego etapów, redagowaniu wypracowanych zapisów. Facylitujemy, moderujemy, doradzamy, analizujemy dokumenty.
W razie potrzeb prowadzimy coachingi, mediacje i negocjacje. Rozwiązujemy konflikty.
W procesach tworzenia programów, strategii, czy innych dokumentów nie tyle wyręczamy, ile wspieramy i wzmacniamy kompetencje wewnątrz instytucji, organizacji czy firm, które zaprosiły nas do współpracy.
Prowadzenie partycypacyjnych procesów tworzenia polityk publicznych to oferta skierowana do samorządów i instytucji samorządowych, organizacji pozarządowych i innych podmiotów, które są i mogą być inicjatorami tworzenia polityk publicznych.